Overcall'lar ve Kompetitif Konuşmalar Sistemi- Orta ve ileri düzey oyuncular için

kitap-5

Sistemimizi Overcall'lar ve Kompetitif Konuşmalar Sistemi (OKS) olarak adlandırdık. Bu sistemin brice yaklaşımınızı değiştireceğini düşünüyoruz. Briç kitaplarımızın "Sistemler" dizisinde yer almaktadır ve beşinci kitaptır.

Kitapta, öncelikle overcall'lardan başlanmıştır. Ama sakın bu yeni başlayan konusu deyip geçmeyin. Çünkü başlarda yer alan overcall'lar bölümlerinde, oldukça agresif bir yapı ile stilimizi şekillendiriyoruz. Sonraki konuları rahatça kavramak için bu bölümlerdeki mentalitemizi iyi kavramak gerekiyor.

Rakiplerin sıkça karşılaştığımız, Zayıf-2, Multi-2d, Tartan, Majörler, Minörler, Artifisiyel-2c, Precision 1c, gibi açılışlarına karşı standart bir defansımız olmalı ve bunun yazılısı olmalı ki ortaklar turnuvalardan evvel sürekli unutulan bu bölümlere bir göz atıp her turnuva öncesinde sistemlerini hatırlayabilsinler.

Kompetitif Konturların artık bizim için anlamlarının çok açık olması gerekir. Bir şüphe bir hataya kapıyı aralık bırakmak demektir.

Rakiplerin çeşitli konvansiyonel konuşmalarına attığımız konturun veya atmadığımız konturun anlamı ne olmalı? Rakibin ilettiği bilgi ve zon durumuna göre farklı oynanması gereken bu konuları da artık netleştiriyoruz.

8c koz fiti bulan rakibi oynatırsanız deklarasyonda kaybedersiniz. Bu konuya da sistematik bir çözüm getirdik.

Son bölümlerde kompetitif konuşmaları hangi mantık çerçevesinde yapacağımızı oluşturduk. Artık rakipler oyun açtıklarında serbest sekans konuşamayacaklar.