Briç Nedir?

22 Nisan 2009


Briç Nasıl Oynanır?

Briç 4 Kişiyle Oynanır; Bir Ortaklık Oyunudur


Briç 4 kişinin bir masaya oturması ile oynanır. Ortaklar masada karşılıklı otururlar. Yarışmalarda oyuncular, North, South, East ve West olarak yönlerle tanımlanır. N-S ve E-W ortak olmuş olurlar. Bu oyunda kendi başınıza başarılı olmanız çok zordur. Ortağınızla birlikte başarılı olabilirsiniz.


briç masası

Yandaki şekildeki bir briç masasının kuşbakışı görünümü bulunmaktadır. Masaya dört kişi, N-E-S-W yazan yerlere oturur. Oturduğu yönün adını alır ve oyunun kalan kısmında o adla anılır. Diyelim ki, E’ye oturdunuz artık siz East’sinizdir. Karşılıklı oturan N-S ve W-E ortaktırlar.


Briç Bir Zihin Sporudur; Oyun Kağıtlarıyla Oynanır


Briç bir zihin sporudur; 52 karttan oluşan bir deste oyun kağıdıyla (iskambil) oynanır. 52 kart 4 kişiye soldan ve birer birer olmak üzere dağıtılır. Oyun başlarken her oyuncunun elinde 13’er kart olur.


Briç Bir Koz Oyunudur


Koz oyununda destedeki her kartın bir alma gücü vardır. Briçte kartlar alma güçlerine göre As (A) en büyük kart olmak üzere en küçük kart olan 2’liye doğru şu şekilde sıralanır.


A-K-Q-J-10-9-8-7-6-5-4-3-2
Büyük sağa doğru büyükten küçüğe Küçük

Her oyuncunun bir kart oynamasıyla 4 karttan oluşan şeye LÖVE denir. Elinizdeki kartları her sıranız geldiğinde oynayarak löve almaya çalışırsınız. Bir oyuncu olarak her löveye bir kart oynarsınız. herkes 13'er kartla oynamaya başladığına ve her löveye her oyuncu bir kart vermek zorunda olduğuna göre bir briç elinde toplam 13 löve vardır. Tahmin edebileceğiniz gibi, büyük kartlara sahip oyuncular daha fazla löve alma imkanına sahiptirler.


Koz oyunlarında her oyunda bir renk koz olarak belirlenir. Koz olarak belirlenen renk, löve almada diğer renklerin üzerinde bir renk oluverir. Bir renkten elinizde yoksa, elinizde olmayan bir renk oynanırken en küçük kozla bile (örneğin 2'li) en büyük kartın (örneğin As) oynandığı löveyi alabilirsiniz. Briç oynarken renkler şöyle adlandırılır:


Destedeki s - h - d - c gruplarına briçte RENK diyoruz.


s   h   d   c
Pik   Kör   Karo   Trefli

Oyunda Amaç


Oyuncuların amacı;
Kozu belirleyen taraf olmaya çalışmak ve kozu kullanarak en az vaat ettiğimiz kadar löve almak,
Kozu belirleyen taraf olamadıysak, rakiplerin vaat ettikleri kadar löve almalarına engel olmaya çalışmaktır.


Kozu Belirleyen Taraf Olmak Bir Avantajdır


Kozu belirleyen taraf daha avantajlıdır. Çünkü rakiplerin elinde az sayıda kartı bulunan bir rengi koz belirlemek üstünlük sağlar. Kozu siz belirlediğinizde, önce rakiplerin ellerindeki az sayıdaki kozu toplarsınız. Rakiplerde koz biter ve sizde koz artar. Sonra da rakiplerin büyük kartlarıyla almaya çalışacakları löveleri kozlarınızla siz alabilirsiniz. Bu nedenle, koz söyleyerek oyun oynamak, ortalamada 3-4 löve daha fazla alabileceğiniz için daha avantajlıdır. Kozu belirleyen tarafa deklaran taraf; rakiplerine defans diyoruz.


Kozu Belirleyen Tarafın Üstlendiği Risk


Briçte kozu belirleyen taraf, aynı zamanda 13 lövenin kaç tanesini almayı vadettiğini de belirtmek zorundadır. Kozun belirlenmesi bir artırma ile yapıldığından, az sayıda löve almayı vadettiğinizde ya az ikramiye kazanırsınız, ya da rakipleriniz daha fazla löve alma vaadinde bulunarak artırmayı kazanır.


Kozu belirleyen taraf vaat ettiği kadar löveyi, belirlediği kozların yardımı ile almak zorundadır. Alamaz ise, rakipleri sayı kazanacaktır.


Özetleyecek olursak:

 1. Taraflar kozu kendi taraflarının istediği rengi koz yapmak üzere belirlemeye çalışacaklardır. Bunu yaparken rakipleri ile bir arttırmaya girerek mücadele edeceklerdir.
 2. Kozu belirlerken aynı zamanda kaç löve alacaklarını da bildireceklerdir.
 3. Bildirdikleri kadar löveyi kart oyunu sırasında almaya çalışacaklardır.
 4. Bildirdikleri kadar löveyi alabilirlerse sayı kazanacaklardır.
 5. Bildirdikleri kadar löveyi alamazlarsa rakipleri (defans) sayı kazanacaktır. Bunun için defans oyuncuları bildirilen kadar lövenin deklaran tarafından alınmasına engel olmaya çalışacaklardır.

İşte briç oyununun tüm sistematiği bu 5 maddeden oluşmaktadır.


1-) Briç Bir Spordur

Briç bir zihin sporudur. Diğer sporların aksine, cinsiyet, dil ve yaş gibi beşeri sınırlamaları yoktur.Lady playing bridge

Kadın veya erkek birlikte bu sporu yapabilirler. Bricin ortak bir dili vardır. Bir kaç ingilizce kelime bilmeyi gerektirir, hepsi o kadar. Zaten bu bir kaç kelimenin çoğu da günlük yaşamımızda kullandığımız kelimelerdir. Her ne kadar gençleri yetiştirmeye azami gayreti gösterselerde, ABD'de briçcilerin ortalama yaşı 57'dir. Briç, cinsiyet, dil, yaş engeli tanımaz.


Vücudunuzun sağlığı için spor yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ya zihninizin sağlığı için briç oynamanız gerektiğini biliyor musunuz?


Düşünün, günde 300-500 metre yürüyen biri, bir 10.000 metreci ya da maratoncu atlet ile yarışabilir mi? Yarışı bitirmesini bile beklemeyiz. Diyelim ki, yarışı bitirdi. Sonuç ne olur?


Briç oynayan biri ile oynamayan biri arasındaki herhangi bir konuda zihinsel yarışmanın sonucu da, aynı atlet ile normal insan arasındaki yarışın sonucu gibi olur. Briçci, aynı anda bir çok yönüyle bir çok konuyu, düşünce tembelliği yapmaksızın düşünüp sonuçlandırabilir.


Sadece bu da değil, briç, zihni hareketli tutarak zihinsel rahatsızlıkların oluşumunu önler. ABD California Üniversitesi'nin, bir dizi denek üzerinde uyguladığı grup çalışmaları sonucunda yayınlanan raporda, bricin, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı bir çare olduğu belirtiliyor. Briç bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Oynarken oynadığınız eli düşünerken, zihninizdeki güncel problemleri unutur ve stresin etkisini azaltabilirsiniz.2-) Briç Öğrenmek Çok Kolaydır.

Zor olan iyi briç oynamaktır. Çeşitli amaçlar için briç oynanabilir. Aile ortamı, arkadaş grubu, briç kulübünde veya internette, sosyal amaçlı oynadığınız oyunlar gibi. Bunlar için çok fazla şeye ihtiyacınız yok. Haftada 4 saat olmak üzere, 3-4 aylık bir ders programı sonunda briç oynamaya başlayabilirsiniz. Oynadıkça da kendinizi geliştirirsiniz.


Eğer yarışmalara katılmak ve şampiyon bir oyuncu olmak istiyorsanız, her spor branşında olduğu gibi, antrenman yapmanıza ve yarışmalara katılmanıza, ancak o zaman gerek olacaktır. Briç turnuvaları ile ilgili teknik bilgi.3-) Çocuklar ve Gençler İçin Briç


Young bridge tourney

Anne, baba ve çocukların birlikte briç oynaması ve oyun sonlarında neyi neden yaptıklarını konuşmaları, aile için değişik bir paylaşım fırsatıdır. 10 yaşından başlayarak çocukların briç öğrenmesi, gelişimleri için olumlu sonuçlar doğurur. Çocukların briç öğrenmesi ve planlı bir şekilde zihin sporu yapmalarının başlıca faydaları, şu şekilde özetlenebilir:


Analitik düşünme
Olayları birbiriyle ilişkilendirerek, matematiksel hesaplar yaparak, çıkarımlarda bulunmak ve neden-sonuç ilişkisi ile hareket etmek, bricin vazgecilmez öğelerindendir. Briç oynarken bunu sürekli yapıyor olmak, analitik düşünme yapısının oluşmasına ve bir alışkanlık haline gelmesine yarar.


Zihin Cimnastiği
Aslında hepimizin zihni kapasitesi, üç aşağı 5 yukarı birbirine yakın. Farklılık zihin tembelliğinden kaynaklanmaktadır. Kimimiz düşünmeyi ve sonuna kadar düşünmeyi severken, kimimiz düşünmeken sıkılır ve işi oluruna veya sonraya bırakırız. Zihin cimnastiği, zihin tembelliğini ortadan kaldırır. Düşünmeyi ve sonuçları elde ettiğimizde zevk almamızı sağlar. Briç bu açıdan blunmaz bir zihin cimnastiği fırsattıdır.


Kötü Alışkanlıklardan Uzak Tutar
Briç oynayan gençler, yaşıtlarına göre gelişmiş bir yorum kabiliyetine sahip olurlar ve iyi ile kötüyü birbirinden daha rahat ayırabilirler. Briç oyunu onları öylesine cezbeder ki, başka herhangi bir şeyle uğraşmaktansa, vakitlerini hobilerine ayırmayı yeğlerler.


Konsantrasyon, çok yönlü düşünme kabiliyeti ve planlı olmak
Ulaşmak istediğiniz veya mecbur olduğunuz bir şey için uğraşırken, sizi bundan vazgeçirecek etkenler olur. Konsantrasyon ve planlı olmak, neyi, nasıl ve ne zaman yapacağınız konusunda sizi zorlar. Briç, hayatınızın her alanında, konuları ve olayları çok yönlü olarak düşünmenize, sonuca ulaşana kadar konuya odaklanmanıza ve yaptığınız şeyi bir plan çerçevesinde yapmaya alışmanızı sağlar. Çünkü, briç oynarken bu üç önemli olguyu sürekli yaparız ve alışkanlık haline getiririz.


Sosyal gelişme, sorumluluk alma, takım bireyi olma, NLP, karar verme
Briç bir ortakla ve takımla oynandığı için, insanların sosyal yönünü geliştiren bir spordur. Ortağınızla birlikte hareket edecek ve takım arkadaşlarınıza karşı sorumlu olacaksınız. Ayrıca, rakiplerinizle zihinsel yarışma içinde olduğunuzdan, bunun dışındaki tutum ve davranışlar ayıplanır. Aksi davranışta bulunanın, zihinsel yarışmaya kapasitesinin yetmediği, bu nedenle böyle davrandığı düşünülür. Diğer sporlarda hala ve güç bela yerleştirilmeye çalışılan centilmenlik ve fairplay, bricin ruhunda vardır.


Şuanki Panel: Toplam Panel:4-) Yüksek Sosyal Çevre

Dünyanın her yerinde ve ülkemizde briç oynayanlar özel insanlardır. Briç oynayanların hemen hepsinin bu kadar özel olmasının sebebi, özel olduğu için briç oynuyor olmasından ya da briç oynamaya başladıktan sonra diğerleri ile farkını yaratmasından kaynaklanmaktadır. Şaşıracağınız kadar ünlü kişiler yarışmacı briç sporcularıdır. Bunlardan dünya çapında örnekler vermek gerekirse:


Bill Gates briç turnuvasında
 • Microsoft'un kurucusu ve eski başkanı Bill Gates
 • Ünlü Amerikalı yatırımcı Warren Buffett
 • Omar Sharif
 • Martina Navratilova
 • Chico Marx
 • Dwight D. Eisenhower
 • W. Somerset Maugham
 • Bear and Stearns'in CEO'su Jimmy Cayne
 • Jacobs kahvelerinin sahibi, George Jacobs
 • Lavazza kahvelerinin sahibi, Maria Teressa Lavazza
 • Dupont'un Sahibi, Lea Dupont
 • Angelini İlaç Sanayi'nin sahibi, Francesco Angelini

Bu listenin birinci ve ikinci sırasında yer alan Bill Gates ve Warren Buffett, sadece benim listemin bir ve ikinci sırasında değil, bugün (2008) dünyanın en zenginleri listesinin de ilk iki sırasında yer almaktadır.


Ülkemizde de tanıdığınız bir çok ünlü kişi yarışmacı briç sporcusudur. Bunlardan bazıları:Buffett ve Gates briç turnuvasında
Buffett ve Gates briç turnuvasında
 • Merhum, Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı, Orgeneral Güven Erkaya (Türkiye Şampiyonu)
 • Mazhar Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Altay Kulübü Eski Başkanı, Nafiz Zorlu (Türkiye Şampiyonu, Milli Sporcu)
 • UND-RO RO Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su, Cüneyt Solakoğlu
 • Oerlikon Kaynak Elektrodları, Celil Layıktez
 • Galatasaray Kulübü Eski Başkanı, Alp Yalman
 • İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı, Sezai Onaral

Yüzlercesini yazabilirim. Tek tek yazmak yerine çok yanlış olmayacak bir genelleme yaparak kısa keseyim, karşılaştığınız doktorların bir çoğu, yarışmacı briç sporcusudur.


Briç yarışmalarında veya kulüplerde karşılaşacağınız ve hatta masalarında rakip olarak oynayabileceğiniz bu kişilerle, sosyal statüleri kırarak ilişki kurabilirsiniz. Kimbilir, belki de onlarla aynı takımda belki de ortağı olarak bile briç oynayabilirsiniz. Bunu size sağlayabilecek başkaca bir spor dalı yoktur.5-) Yüksek Tatmin

Bunca meşhur ve başarılı kişinin hem de yarışmacı olarak briç oynuyor olmasının nedenini düşündüğünüzde, bir sonuca ulaşırsınız. Bu işten büyük zevk alıyor olmalarıdır. Zihinsel başarının tatmini çok zevklidir. Bir oyunda, bir çok şeyi birlikte ve en ince ayrıntısına kadar düşünerek matematiksel hesaplar yaparsınız, çıkarımlarda bulunursunuz. O sırada tüm briç bilginizi de kullanarak hamlenizi yaparsınız. Düşündüklerinizin ve zihinsel üretiminizin doğru sonuçlar olması ve bir süre sonra hep doğruları yapıyor olmanız, brici sizin için bir tutku haline dönüştürür. Bunu yarışmalarda, tüm diğer briç oyuncularına karşı zihninizle yarışarak yaptığınızda, Nirvana'ya ulaşırsınız.


Diğer spor branşlarında mümkün olmayan önemli bir özellik ise: Öğreniminizi tamamladığınız 3-4 ayın sonunda katılacağınız bir briç turnuvasında, Türkiye Şampiyonu oyuncularla aynı masada oyun oynayabilirsiniz. Hatta katılacağınız uluslararası turnuvalarda, Dünya Şampiyonlarına karşı da oynayabilirsiniz.


Bricin bir diğer güzel ve zevkli özelliği, oynadığınız elleri, oyun sonlarında ortağınızla veya diğer yarışmacılarla konuşup analiz ederek, kim ne düşünerek ne yaptıyı öğrenebilmenizdir. Briç elleri ile ilgili sohbetler çok güzeldir.6-) Oyun İmkanları

Kendi imkanlarınızla ilgilenebileceğinizin dışında, briçle bir çok değişik şekilde ilgilenebilirsiniz.


Briç Kulüpleri
Ülkemizde 100'ü aşkın briç kulübü bulunmaktadır. Aynı zamanda spor bakanlığına bağlı birer spor külübü olan briç kulüpleri, hem briç öğrenmek isteyenlere dersler düzenlemekte, hem de briç turnuvaları organize etmektedirler. Her gün öğlen 14:00 ve akşam 20:00 de başlayan turnuvalar oynayabilirsiniz. 3-4 saat süren bu turnuvaları, ev hanımı iseniz, eşinizi işe çocukları okula yolcu ettikten sonra, işlerinizi tamamlayıp saat 14:00'te trunuvaya katılabilir, akşam yolcularınızı dönüşlerinde evde karşılayabilirsiniz. Çalışan biriyseniz, iş çıkışı yemeğinizi yiyebileceğiniz ve sonrasında briç turnuvasına katılıp, gece 23:30'da evinize dönebileceğiniz güzel bir hobidir. Bunu haftada bir gün rutin hale dönüştürebileceğiniz gibi, her gün de yapabilirsiniz. Briç kulüplerinin organize ettiği gezilere katılabilir, hem tatil yapabilirsiniz, hem de tailinizin gecelerini briç oynayarak değerlendirebilirsiniz. Birer spor kulübü olan briç kulüpleri, orada bir yerde haftanın her günü sizi bekliyor olacak. Briç kulüplerinin adres ve telefon bilgileri.Türkiye Briç Federasyonu, Federasyon Yarışmaları
Futbol Federasyonu gibi spor bakanlığına bağlı olarak çalışan Türkiye Briç Federasyonu, Ulusal şampiyonaları organize etmektedir. Bölge elemeleri ve Türkiye Şampiyonaları bunların başlıcalarıdır. Kolayca çıkaracağınız sporcu lisansınızı alıp, lisanslı sporcu olarak bu yarışmalara katılabilirsiniz. Federasyonun düzenlediği yarışmalarla ilgili detaylı bilgiyi Türkiye Briç Federasyonu resmi internet sitesinden elde edebilirsiniz.


Bu arada yeri gelmişken hemen araya sıkıştırayım, iki türlü briç sporcusu lisansı vardır. Bunlardan birincisi bireysel lisanstır. Federasyon yarışmalarına katılmak isteyen herkesin bireysel lisansı olmak zorundadır. İkincisi ise, kulüp lisansıdır. Türkiye Kulüp Şampiyonalarında, bir kulüp takımında oynayacak oyuncu, klüp tarafından transfer edilir ve bireysel lisansı kulüp lisansına çevrilir. Lisansın nasıl alınacağı ile ilgili bilgiyi Federasyon sitesinden elde edebilirsiniz.Internette briç
Siz, internet üzerinden, evde ayaklarınızı uzatmış, bir taraftan göz ucuyla televizyon seyredip bir taraftan çayınızı veya kahvenizi içerek icra edebileceğiniz, başka bir spor dalı biliyor musunuz? Ben başkasını bilmiyorum ama en azında birini biliyorum, briç. Gece uykunuz mu kaçtı? Açın bilgisayarınızı, ister bir iki el, isterseniz bir kaç saat briç oynayıp çıkın. Hem de dünyanın her yerinden insanlarla bir masada oynayarak. İsterseniz oynamayın, seyredin. Turnuvaya katılın, bir kaç briç problemi çözün. Briç, dünyadaki son teknolojinin ve iletişimin en yoğun kullanıldığı ve hızla uygulandığı son derece teknik bir hobidir. Bu, briçcilerin teknolojik olarak tüm beklentilerinin sağlandığı anlamına gelmektedir.


Rama

   Briç Rama. Vu-Graph. Briç turnuvası kapalı devre televizyon ile seyirciler naklen izlerken.Briç Programları
İnternete bağlanmadan da briç oynayabilirsiniz. Bir briç programı edinip, bilgisayarınıza kaşı briç oynarsınız. Çok zevkli olduğunu söyleyemem ama, bu imkanınız da var.Gazetelerde briç köşeleri
Gazetelerin briç köşelerin takip ederek, hem öğrenebilir, hem de problemler çözebilirsiniz.Briç Kitapları
Bricin her konusu ile ilgili bir çok kitap bulabilirsiniz. Her dilde ve Türkçe kitapları, internet üzerinden satın alıp okuyabilir, hem öğrenir hem eğlenirsiniz.7-) Briç Organizasyonları

Olimpiyatları, Avrupa ve dünya şampiyonaları düzenlenen briç, uluslararası kurumlarca organize edilmektedir. Yapı şöyledir: Her ülkede briç kulüplerinin üye olduğu ulusal federasyonlar vardır. Türkiye'de ulusal federasyonumuz, Türkiye Briç Federasyonu'dur. Dünya coğrafi olarak 8 briç bölgesine bölünmüştür. Bu 8 briç bölgesinin, bir organizatör kuruluşu vardır. Türkiye, Avrupa bölgesinde yer almaktadır ve Türkiye Briç Federasyonu, European Bridge Leageu'e üyedir. 8 bölge dünya bricini oluşturur ve her bölgenin organizatörü kuruluş, Dünya Bridge Federasyonu'nun (WBF) üyesidir.


World Map

Zone Coğrafya Üye Sayısı Oyuncu Sayısı
1 Avrupa 47 387.684
2 Kuzey Amerika 3 165.210
3 Güney Amerika 9 5.776
4 Asya 10 14.241
5 Orta Amerika 24 2.093
6 Pasifik Asya 1 64.632
7 Güney Pasifik 4 45.526
8 Afrika 4 3.978
  122 689.140

Tabloda belirtilen rakamlar 2005 yılının rakamlarıdır. Her sene 8% oranında arttığı hesaplanarak değerlendirilmelidir.Biz Türkiye olarak milli takımımızı seçip, Avrupa Şampiyonasına yolluyoruz. Avrupa'nın dünya Şampiyonasında temsil edilmek üzere bir kontenjanı var. Bugün bu kontenjan 6 takım. İlk 6'ya giren takımlar, Dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanıyorlar. Bunun yanı sıra, çeşitli uluslararası organizasyonlar var. Briç olimpiyatları gibi. Ayrıca her isteyenin katılabileceği dünya şampiyonaları ve briç festivalleri de var. Yeter ki siz katılmak isteyin, yetişemeyeceğiniz kadar çok organizasyon bulabilirsiniz.


Briç turnuvalarını şu şekilde gruplanmıştır:


Kategoriler

 • Açık (herkesin katılabildiği kategori)
 • Bayanlar
 • Gençler
 • Senyörler (55 yaş ve üzeri)
 • Üniversiteler

Briç Yarışmaları


Kulüp Turnuvaları
Kulüplerde oynanır. Sıralamaya göre oyuncular masterpoint kazanır.Bölge Şampiyonaları
İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Samsun, Adana, Mersin gibi, her bölge kendi şampiyonalarını düzenler. Oyuncular, "Eskişehir Şampiyonu" gibi şampiyonluk ünvanı alır. Sıralamaya göre oyuncular masterpoint kazanır.Ulusal Şampiyonalar
Türkiye Briç Federasyonu tarafından, yılda 3 kere Türkiye Şampiyonaları düzenlenir. Bunlardan kışın düzenleneni, sadece takım şampiyonasıdır ve Kış 4'lü Takımlar Şampiyonası olarak adlandırılır. Bu şampiyonaya sadece, bölge elemelerini kazanarak kontenjanlarından bölgeyi temsil eden takımlar katılabilir. Yazın geleneksel olarak Antalya'da düzenlenen ise, herkesin katılımına açık olan, açık takımlar ve Güven Erkaya 2'li'sidir. Bayan Türkiye 4'lü takımlar şampiyonası, Antalya'da yapılır ve bölgelerinde eleme kazanan takımlar kontenjandan bölgelerini temsilen katılabilirler. Antalya'da yapılan bir diğer yarışma, Board'a-Match'tir. Yan (elenenlerin zaman değerlendirmek için oynadığı) bir turnuva olan bu yarışmada Türkiye Şampiyonluğu ünvanı kazanılmaz. Üçüncü şampiyona ise, kulüpler şampiyonluğudur. Spor kulüplerinin transfer ettiği 12 kişilik kadroları ile diğer kulüp takımlarına karşı yarıştığı bir turnuvadır. Bölge elemeleri yapılır ve bölge elemelerini kazanan takımlar, bölgelerini temsilen finallere katılırlar. Kulüp Şampiyonası, bir kulüp takımında oynanması gerekliliği nedeniyle herkesin katılımına açık olmadığından ve 3-4 etap halinde oynandığından, diğer şampiyonluklara göre nispeten az prestijli bir turnuvadır.Uluslararası Şampiyonalar


Dünya Takımlar Briç Şampiyonaları, tek sayılı yıllarda, 3 Kategoride Yapılmaktadır.Bermuda Bowl

Bermuda Bowl
Bermuda Bowl, en prestijli dünya şampiyonasıdır. 1950 yılında, daha dünya briç Federasyonu kurulmadan 8 yıl önce oynanmaya başlanmıştır. 1957 yılına kadar, Avrupa Şampiyonluğunu kazanan takımla Amerika arasında oynanmaktaydı. 1957 yılından itibaren, Dünya Briç Federasyonuna üye diğer bölgelerin takımlarıyla oynanmaya başlandı.
Venice Cup

Venice Cup
1974 yılında, Italya'nın Venice şehrinde yeni bir şampiyona başlatıldı. Bugün Bermuda Bowl'un hanımlar için olanıdır ve Bermuda Bowl ile aynı formatta ve kurallarla organize edilmektedir.
Senior Bowl
Üçüncü bir seri ise Senior Bowl'dur. 2001 yılında oynanmaya başlanmıştır ve 55 yaş üstü oyunculardan kurulu, dünya briç bölgelerini temsil hakkı kazanan takımlarla oynanmaktadır.Vanderbilt Trophy

Dünya Briç Olimpiyatları
1960 da Italya, Turin'de açık ve bayanlar kategorilerinde oynanmaya başlanmıştır. 2000 yılından sonra senyörler de eklenmiştir.


Dünya Briç Federasyonu'na üye her ülkenin, açık, bayanlar ve senyörler serilerinde birer takımla temsili ile oynanır.


2008 yılında, briç olimpiyatları, Dünya Zihin Sporları Oyunları ile birleşmiş ve Dünya Briç Oyunları adını almıştır. yeni formatta, gençler kategorileri de eklenmiş ve yarışmalar şu serilerde yapılmaya devam edilmektedir:


 • Açık takımlar (Vanderbilt Trophy)
 • Bayan takımlar
 • Senyör takımlar
 • 26 yaşaltı (U26) genç takımlar
 • 26 yaşaltı (U26) genç çiftler
 • 26 yaşaltı (U26) genç bireysel


8-) Briçte Şans Faktörü

briç masasi

Sosyal olarak oynadığınızda elbette şans faktörü var. Yarışmalarda ise, bu faktörü ortadan kaldıran bir teknik uygulanır. Fotoğrafta masanın ortasında duran mavi kutuya, board diyoruz. Board, ellerin aynı şekilde diğer masalara taşınmasına yarar. Bir oyuncu elini boardun gözünden alır, oynadıktan sonra da, aynı eli, aynı şekilde, diğer kağıtlarla karıştırmadan, geri aldığı göze koyar. Bu board, masalarda dolaşır. Eller herkes için aynı olduğundan, aynı ele sahip oyuncular için şans eşittir. Zaten yarışmalarda da, aynı ele sahip oyuncular, birbirleri ile yarışırlar. Kartların oyun sırasında karışmaması için oyuncular, kartlarını ortaya atarak değil, kendi önlerine koyarak oynarlar ve el bitince yine önlerinde ters çevirirler. Kazandıkları elleri belirtmek için, kartları yatay veya dikey koyarak oyun sonunda keç el kazandıklarını kolayca sayarlar. Fotoğrafta bu durumu görüyorsunuz. Masadaki kırmızı kutular bidding-box (konuşmam kutuları)'dır. Oyuncular konuşma esnasında bu kutuları kullanırlar.


Şuanki Panel: Toplam Panels:Bu yazıyı nasıl derecelendirirsiniz?

  1 2 3 4 5 6 7 8 9  
Kötü İyi

Değerlendirmenizin nedenini belirtir misiniz?

(opsiyonel)

Ortalama: 8 / 9

rating bar rating bar rating bar rating bar rating bar rating bar rating bar rating bar rating bar
1 2 3 4 5 6 7 8 9

91 okuyucu değerlendirdi.


32163 kere okundu.Okuyucu Yorumu
Zaman: 31/3/2010 08:49:51
Yorum: Harika bir çalışma tebrikler Ethem Kardeşim
Sermet Sağocak


Okuyucu Yorumu
Zaman: 18/3/2011 23:34:19
Yorum: şimdiye kadar gördüğüm en derli toplu tanıtım yazısı


Okuyucu Yorumu
Zaman: 05/11/2011 00:24:56
Yorum: harıka


Okuyucu Yorumu
Zaman: 19/11/2011 12:31:11
Yorum: Bu konuda bilgi sahibi olmayana bile temel bilgi veriyor.


Okuyucu Yorumu
Zaman: 09/01/2012 15:00:44
Yorum: Briç oyunu güzel olabilir yalnız kağıtlar iradesi zayıf olan için kumarı hatırlatıyor.
Ethem'in Yoruma Cevabı: Briç zaten iradesi zayıf olanlara göre bir oyun değil. Kağıtlar kendisine kumarı hatırlatanlar, undan, şekerden de uzak durmalıdırlar. Çünkü bu onlara uyuşturucuyu hatırlatabilir.


Okuyucu Yorumu
Zaman: 05/08/2012 16:00:45
Yorum: Son derece açık ve öz anlatılmış


Okuyucu Yorumu
Zaman: 30/06/2013 18:33:04
Yorum: Bricin nasıl oynandığı ile ilgili bir bilgi de olsa süper olurmuştu.
Ethem'in Yoruma Cevabı: Haklısınız. Daha çok briç bilmeyenlere yönelik bir yazı olduğuna göre bricin nasıl oynandığı ile ilgili bilgi olması gerekir. Ekleyeceğim.


Okuyucu Yorumu
Zaman: 13/04/2014 16:32:29
Yorum: istediklerimi buldum


Okuyucu Yorumu
Zaman: 08/01/2015 22:41:08
Yorum: Düşünce sistemini çok iyi anlatmış


Okuyucu Yorumu
Zaman: 14/03/2015 13:37:12
Yorum: Bricin bir çok faydalı yönüne değinilmiş çok aydınlatıcı ve açıklayıcı bir yazı.


Okuyucu Yorumu
Zaman: 20/9/2015 21:47:12
Yorum: Gerektiği kadar ayrıntılı


Okuyucu Yorumu
Zaman: 15.1.2021 23:01:40
Yorum: Teşekkürler.


Okuyucu Yorumu
Zaman: 14.5.2021 00:02:17
Yorum: Çok beğendim ilk kısmı bir daha okuyayım mantığını anlamadım