Bulunduğunuz SayfaEvde Öğren Giriş ► Tanımlar

1
headphones
Mikrofonlu Kulaklığını Tak2
messenger
Konuşma programına Gir3
bbo logo
      BBO'ya GelBu Sitede Kullandığımız Tanımlarımız

Oyuncu: Briç oynayan, yarışmalara hazırlanan kişi veya ortaklıktaki her iki kişi.


Kaptan: Takımın veya çiftin, yarışma esnasındaki temsilcisi kişi. Bir sponsor veya otorite yoksa takımın sponsoru ve otorite konumuna da sahiptir.


Coach (antrenör): Takımı bir program ve kapsam çerçevesinde yarışmalara hazırlayan, çalıştıran kişi. Çalışmalarda veya sonrasında kullanılacak doküman ve antrenman ellerini hazırlar. Oyuncuların önceden belirlenmiş form grafiği ve seviyeye ulaşmaları için çalışır. Kaptan değildir. Sponsor veya otorite olmasa dahi onların yetkilerine sahip değildir.


Sponsor: Takımın çalışma ve yarışma için gereken masraflarını veya masraflarının bir bölümünü karşılayan kişi veya gruptur. Eğer bir otorite yoksa, sponsor briç kural ve yönetmelikleri ile sınırlı kalmak üzere takım üzerinde söz sahibidir. Eğer bir otorite varsa, sponsor, söz hakkını, aralarında yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde otoriteye devreder.


Otorite: Takımın temsil ettiği şeyin yetkili kişisi veya kuruludur. Sponsor ile arasındaki anlaşmalar çerçevesinde hareket eder ve takım üzerindeki en yetkili söz sahibidir.