Defansın temeli olan tekniklerin yer aldığı bu kitabımız, deklarasyon aşamasının bitmesini takiben, defans oyuncularının nasıl atak edeceği ile başlayarak, birbirleri ile kartları yardımı ile nasıl haberleşeceklerini, kontratın deklaran tarafından gerçekleştirilmesine engel olmak için birlikte nasıl plan yapacaklarını, ortak bir plan çerçevesinde nasıl savunma oluşturacaklarını içermektedir.


Yeni başlayanlar için defansın anlatıldığı kitaptır. Defans mantığı nasıl olmalıdır? Saymadan briç oynanabilir mi? Sorularının yanıtıyla başlar. Atak defansın en önemli adımı olduğundan NT’ya ve koza karşı ataklar ilk iki bölümde ele alınmıştır. 2.nci ve 3.üncü elin oynama taktiği, deklarana karşı oynamanın yolları anlatılmıştır. Deklarana karşı oynamak, uzun rengi sağlamak, defansif sinyaller, deklaranın alıcılarına çakmak, deklarana koz kontrolünü kaybettirmek gibi defans teknikleri, birer bölüm olarak anlatılmıştır. Her bölümde 4-6 civarında örnek el, löve löve anlatılmıştır. Ayrıca 30 örnek defans eli löve löve analiz edilmiştir. Kitapta deklarasyon ve kart oyunu bilgileri hatırlatıcı mahiyette yer almaktadır.


Defans odaklı olması nedeniyle, bu sette defans için oyun bilgileri daha ağırlıklıdır. Deklarasyon bilgileri hatırlatıcı mahiyette hazırlanırken, kart oyunu bölümleri, deklarasyon setinde izah edilen bölümlerin bir kısım daha detayına girilmesi, şeklinde ele alınmıştır.